ORDU / KABAKDAĞI KÖYÜ

CVENEBURİ KÜLTÜRÜNÜN YAŞANDIĞI HAVA-İ BERRAH KÖYÜ
AKTİVİTE / ETKİNLİK
HAVA-İ BERRAH KABAKDAĞI EKO TURİZM KÖYÜ

Kabakdağı 1878 yılında Osmanlı Rus savaşı sonrası Batum’dan  göçen insanlar tarafından kurulmuştur.bu insanlar göç esnasında ve sonrasında çeşitli zorluklar yaşamışlardır.

Vatanlarını,ölülerini,maddi değerlerini geride bırakmışlar, fakat kültürlerini ,ortak manevi değerlerini beraber getirmişlerdir.İşte bu ortak değerleri ve kültürleri sayesinde yeniden  kurmuşlardır geleceklerini.Bu değerlerden bir tanesi imece kültürüdür.bu sayede evlerini inşa etmişler,tarlalarını ekmişler.Beraber ağlamışlar,beraber savaşmışlar,beraber eğlenmişler.Beraber yapmışlar düğünlerini.Bu adetlerden biriside Çveneburi düğünüdür.

 

KABAKDAĞI ŞENLİĞİ

Kabakdağı bir Gürcü mahallesi olduğundan ve Gürcü halkın gelenek ve göreneklerini yaşatma çabası sayesinde gerek gündelik yaşamlarında, gerek özel günlerinde ve mutfaklarında Gürcü esintisine rastlamak mümkündür. Yemeklerde ağırlıklı olarak ceviz ve baharatlar (kinzi, fesleğen, çörek otu) bulunur.İlk kez 2004 yılında yapılan Kabakdağı Şenliği, Gürcü kültürünü yansıtmaktadır.

 

FINDIK BAHÇELERİ

Mahallenin adının Gürcü kökenli halk bu köye yerleştiği sırada dağın tepesinde yeşillik alan bulunmamasından ortaya çıktığı söylenir. Daha sonra özellikle fındık bahçeleri ve çeşitli meyve ağaçları ekilmesiyle yeşil köy görünümüne kavuşmuştur.

 

İRTİBAT İÇİN

Köyün Eko Turizm Sorumlusu Güven Özel’dir. Tel:(0535) 922 6151

32 Gaydeli Cveneburi
Akşamı
Her Pazar Akşamı