BİLECİK / KINIK KIRSAL TURİZM KÖYÜ

KENDİ ÇÖMLEĞİNİ KENDİN YAP
AKTİVİTE / ETKİNLİK
KINIK KIRSAL TURİZM KÖYÜ

 

Kınık Kırsal Turizm Köyü Bilecik’in Pazaryeri ilçesine bağlı bir köydür. Köyümüz çömlekçiliği ile tanınmıştır. Köyde hala yoğun bir şekilde çömlekçilik faaliyetleri yapılmaktadır.

 

Köyümüzde BEBKA Ajansı desteğiyle Yrd. Doç.Dr. Metin Çelik’in koordinatölüğü’nde “Kırsal Turizm Köyü” projesi gerçekleştirilmiştir. Proje çerçevesinde konaklama yaptırılabilecek evler belirlenmiş, Turistlere Çömlek yaptırılabilecek atölyeler tespit edilmiştir. Hayvanları olan köylülerin ahırları ve kümesleri de düzenlenerek turistlerin köy aktivitelerini köylüler ile birlikte yapabilecekleri forma sokulmuştur. Artık Turistler de köyde kendi çömleklerini kendileri yapabilmektedirler.

 

KÖY EVLERİNDE KONAKLAMA

Kırsal Turizm uzmanları tarafından köylülerimize ev pansiyonculuğu eğitimi verilmiştir. Köydeki bayanlara yatak yapma, oda düzeni, turistlerle doğru iletişim teknikleri, mutfak eğitimleri, pansiyonculuk eğitimleri, hijyen eğitimleri, turistlere sunulacak gelenek ve göreneklerin organizasyonu, satılabilecek yöresel ürünlerin belirlenmesi ve satışa sunumu eğitimleri verilmiştir. Bu sayede köye gelen turistler hem köyümüzün yerel etkinliklerini ve kültürünü yaşamaktalar hem de hijyenik ve düzenli evlerimizde konaklamaktedirler.

 

KÖY AKTİVİTELERİ

Turistler köye geldiklerinde köylüler ile birlikte bahçe ve hayvan bakımı aktivitelerini yapabilmektedirler. Özellikle çocukların çok hoşuna giden folluktan yumurta toplama, inekleri sevme, bıldırcın ve diğer kuşları besleyebilme imkanı turistlere verilmektedir.

 

İRTİBAT İÇİN

Köyümüze gelmeden önce 0 539 331 2045 nolu telefon arandıktan sonra gerisini köyün kırsal turizm sorumlusu Cihan Baş  organize etmektedir.  

Kendi Çömleğini Kendin Yap
Pazar
Günleri